cerulein قوانین مالیات اقتصاد اقتصادی رونق اقتصادی

cerulein: قوانین مالیات اقتصاد اقتصادی رونق اقتصادی رکود اقتصادی طرح های اقتصادی اقتصادی

گت بلاگز اقتصادی اصناف در پیچ و خم ضوابط ، قوانین دست و پا گیر،مانعی در مسیر اشتغالزایی

نقش اصناف در تولید اشتغال و ایجاد وقت های شغلی بسیار مؤثر و تعیین کننده است،لذا با وجود چنین ظرفیت بالقوه و سازنده ای،وجود قوانین پیچیده و دست و پاگیر باعث

اصناف در پیچ و خم ضوابط ، قوانین دست و پا گیر،مانعی در مسیر اشتغالزایی

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، چندی پیش مدیر اتاق اصناف کشور عزیزمان ایران از وجود دو هزار دستورالعمل دست و پاگیر در مسیر اشتغالزاییِ عرصه های صنفی خبر داد.
آن چنان که آمار و ارقام نشان می دهند، در حال حاضر بیش از 6 میلیون شغل در سایه فعالیت اصناف در کشور ایجاد شده است که هیچکدام جهت دولت بار مالی نداشته اند و به نوعی در بعضی عرصه ها، آورده هایی را نیز جهت تعدادی از دستگاه های ذی ربط داشته اند.

عبارات مهم : قوانین

از این میزان بیش از دو میلیون و 150 هزار شغل بصورت قانونی و با اخذ مجوز مشغول به فعالیت هستند.
کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی معتقدند جهت ایجاد هر شغل در کشور باید حداقل 300 میلیون تومان هزینه شود و به تبع در چنین شرایطی، اشتغالزایی چند میلیونی اصناف، یک وقت خاص و کم نظیر در کشور محسوب می شود.
مریم خراسانی، محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به لزوم ایجاد وقت های شغلی هر چه زیاد در کشور، اظهار داشت: تردیدی وجود ندارد که در شرایط فعلی جامعه، ایجاد وقت های شغلی نه یک اقدام مطلوب، بلکه فراتر از آن، ضرورتی اجتناب ناپذیر است که در خلأ و فقدان آن محال است امر توسعه، پیشرفت و بالندگیِ اقتصادی به نحو شایسته ای محقق شود و به تعبیری باید گفت اکثریتِ طرح های اقتصادی در بحران بیکاری محکوم به شکست است لیکن خروجی و ثمره نهایی آن نارس و نابالغ خواهد بود.
وی افزود: انتظار می رود حمایت و پشتیبانی از تمامی طرح های اشتغالزا مشروط بر اینکه بر خلاف منافع و مصالح ملی کشور نباشد، با جدیت هر چه بیشتری در دستور کار قرار گیرد.
خراسانی گفت: با بررسی و ارزیابی دقیق شرایط حاکم بر اقتصاد کشور به این واقعیت پی می بریم که معضلات و چالش های اقتصادی در عرصه ها و ابعادی گوناگون نمود و ظهور پیدا کرده که بخشی از این پرسشها به وجود قوانین پیچیده، دست و پاگیر و موازی کاری های اداری معطوف می شود.
وی افزود: این نارسایی در خصوص اصناف نیز مصداق دارد و با قرارگرفتن در جایگاه یک فعال صنفی، عمق پیچیدگی ها و دشواری های مرتبط با این بخش بصورت ملموس تری احساس خواهد شد.

لزوم بازبینی در حوزه مالیاتی اصناف احساس می شود
رضا گل محمدی، دانش آموخته رشته اقتصاد درگفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی در تشریح نمونه هایی از قوانین و ضوابط دست و پاگیر اشاره شده، گفت: بخشی از پیچیدگی های اشاره شده است به عنوان کیفیت وضع و تعریف قوانین مرتبط با مالیاتِ اصناف معطوف می شود.
وی افزود: یقیناً اخذ مالیات در بسیاری از کشورهای مترقی و توسعه یافته،به عنوان یک هنجار و قاعده پذیرفته شده است مورد قبول است و اساساً بخش قابل توجهی از اداره امور چنین کشورهایی از طریق اخذ مالیات محقق می شود.
گل محمدی عنوان کرد: در صورت ساماندهی و اتخاذ تدابیر و تمهیدات مؤثر در بخش اخذ و وضع مالیات، بسیاری از پرسشها اقتصادی فعلی کشور مرتفع خواهد شد.
کارشناس اقتصادی گفت: علی رغم اهمیت نافذ مالیات در اداره امور کشور و پیشبرد اهداف اقتصادی، متأسفانه عده ای گمان می کنند اصلاح و بازبینی در قوانین مذکور، لزوماً به معنای زیاد کردن سطح مالیات های دریافتی است.
وی افزود: اصلاح قوانین مربوطه در این حوزه، مستلزم لحاظ شدن نگاهی جامع، همه جانبه، سازنده و هوشمندانه خواهد بود.
گل محمدی عنوان کرد: به عنوان نمونه، در شرایطی که رکود اقتصادی، درآمد و معیشت بسیاری از فعالان صنفی را تحت الشعاع قرار داده، اخذ مالیات امر معقول، منطقی و مؤثر به شمار نمی رود و در چنین شرایطی جز خرد شدن کمر فعالان صنفی، شاهد نتیجه دیگری نخواهیم بود.
کارشناس اقتصادی گفت: یک فعال صنفی یا شخصی که در صدد راه اندازی یک واحد صنفی است باید خود را آماده مواجهه با چالش ها و پیچیدگی های بسیاری نماید که مجموعه این قوانین دست و پاگیر، ریسک فعالیت در این عرصه را به شدت اوج می برد که به نظر بنده این امر،جز سلب انگیزه و هراس از پرداختن به چنین فعالیت هایی نتیجه ای دیگر نخواهد داشت.
وی افزود: واردات بی رویه قاچاق، قوانین مرتبط با تأمین اجتماعی نیز بخش دیگری از ضوابط پیچیده ای است که باید ضمن در نظر گرفتن ملاحظات لازم، نسبت به بازبینیِ اصولی در آن، کارها مقتضی در دستور کار قرارگیرد.
در کنار برطرف قوانین پیچیده باید در صدد برطرف رکود بود
حبیب مصطفوی، محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به نقش تعیین کننده زدودن پیچیدگی های بروکراسی اداری در اصلاح اوضاع اقتصادی گفت: علی رغم این نقش غیر قابل انکار، نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که صرفاً با تسهیل قوانین پیچیده، امکان دستیابی به توفیقات اقتصادی میسر نخواهد شد.
وی افزود: در شرایطی که سایه سنگین رکود، بنیه اقتصادی کشور را تضمین کرده، صرفاً با پرداختن به قوانین نمی توان به موفقیت چشمگیری دست یافت.
مصطفوی عنوان کرد: در رکود اقتصادی، کارخانجات و مراکز صنعتی و تولیدی با خطر ورشکستگی و کم کردن ظرفیت های تولیدی مواجه می شوند، قدرت خرید مردم کم کردن یافته، سفره و معیشت مردم در تنگنا قرار می گیرد و قطعاً در چنین بستری، صرفاً بازبینیِ در قوانین یک راه حل اساسی و نجات بخش نخواهد بود، بلکه نقشِ مکمل را در کنار دیگر کارها و تدابیر اقتصادی ایفاء می کند.
محقق و پژوهشگر حوزه اقتصادی گفت: رونق اقتصادی، لازمهِ اساسیِ کشور در شرایط فعلی به شمار می رود و قطعاً در صورت حصول این امر، با بازبینی در قوانین روند توسعه اقتصادی با سرعت و شتاب هر چه بیشتری طی خواهد شد.
توسعه دولت الکترونیکی،در برطرف قوانین پیچیده تأثیرگذار است
منصور احمدی، دانش آموخته رشته مدیریت، در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به ضرورت توسعه دولت الکترونیکی عنوان کرد: جهت زدودن پیچیدگی های مرتبط با قوانین و ضوابط موجودِ تعریف شده، تلاش جهت توسعه دولت الکترونیکی می تواند به عنوان عنصری ثمر بخش مد نظر قرار گیرد.
وی افزود: بخشی از این قوانین دست و پاگیر ناشی از کاغذ بازی های اداری است که هزینه های بسیاری را به نظام اداری کشور تحمیل می کند.
احمدی عنوان کرد: تجربه کشورهای موفق دنیا نشان داده هر آنچه در عرصه دولت الکترونیکی، کارها سازنده تری عملیاتی شود عبور از قوانین دست و پاگیرِ غیر مهم و فرآیندهای پیچیده اداری با سهولت افزون تری مُیَسَر خواهد شد.
وی در خاتمه یادآور شد: پیش از این نیز در بعضی از حوزه ها، همچون مراکز پیشخوان دولت، پلیس+10 ، دستاوردهای ارزنده دولت الکترونیکی به اثبات رسیده و می طلبد با الگوبرداری از چنین رویه و راهکارهایی تلاش وافر و فزاینده تری در این خصوص مد نظر قرار گیرد که قطعاً از ثمره آن تمامی بخش های جامعه اعم از دولت، ملت و حاکمیت بهره خواهند برد.
گزارش از ناصر رمضانی
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: قوانین | مالیات | اقتصاد | اقتصادی | رونق اقتصادی | رکود اقتصادی | طرح های اقتصادی | اقتصادی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog