cerulein قوانین مالیات اقتصاد اقتصادی رونق اقتصادی

cerulein: قوانین مالیات اقتصاد اقتصادی رونق اقتصادی رکود اقتصادی طرح های اقتصادی اقتصادی

گت بلاگز وب‌گردی تنقلات و خوردنی ها در سفر به شیراز

در هر شهر بزرگ و پر تاریخ کشور عزیزمان ایران می توان خوردنی ها و تنقلاتی مخصوص همان شهر را سوغاتی آورد. شیرینی مخصوصِ یکی قطاب و باقلواست، آن یکی گز است و آ

تنقلات و خوردنی ها در سفر به شیراز

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در هر شهر بزرگ و پر تاریخ کشور عزیزمان ایران می توان خوردنی ها و تنقلاتی مخصوص همان شهر را سوغاتی آورد. شیرینی مخصوصِ یکی قطاب و باقلواست، آن یکی گز است و آن دیگری سوهان و سوهان عسلی. شهر دیگری هم آجیل و باقلوای تر و کلوچه هست. شیراز هم از این قاعده مستثنی نیست.
غیر از غذاهای معروف و خوشمزه شیرازی، می توانید تنقلات، شیرینی ها و دسرهایی را در این شهر بچشید یا سوغاتی ببرید که اسم ارزش با اسم این شهر گره خورده هست. معروف ترین آنها، فالوده شیرازی است که دیگر به یکی از خوردنی های شیرین ملی تبدیل شده؛ به این ها باید اضافه کرد مسقطی بادام سوخته و نان های محلی. در شیراز که هستید، اگر هنگام گشت و گذار از محدوده بازار گذشتید یا حوالی ارگ کریمخان بودید، حتما طعم فالوده خوشمزه شیرازی را در زادگاهش بچشید که خاطره اش تا ابد در ذهن تان ثبت شود. البته از خوردنی ها و شیرینی های دیگر هم غافل نشوید که با خرید آنها می توانید بخشی از شیراز را به منزل بیاورید.
محبوب در چند رنگ

عبارات مهم : شیراز

در کشور عزیزمان ایران انواع فالوده یا همان پالوده، تهیه می شود ولی از همه معروف تر فالوده شیرازی هست. شاید شما ایرانی را پیدا نکنید که تا به حال طعم فالوده شیرازی را نچشیده باشد. معروف ترین فالوده و قدیمی ترین آنها، احتمالا نوع با گلاب هست، ولی انواع زعفرانی و شاتوتی آن هم محبوب است.
نکته: تازه بخرید
برای خرید تنقلات شیرازی، مخصوصا اگر می خواهید سوغاتی ببرید، از محل های قابل اعتماد خرید کنید چون در غیر این صورت ممکن هست، خوردنی های مانده یا با کیفیت پایین دست تان را بگیرد که تصور اولیه تان را از یک نوع خوردنی خوشمزه تا ابد خراب کند.
خوشمزه و پرانرژی
اگر مسئله اضافه وزن ندارید یا اگر اهل پیاده روی و سوزاندن کالری هستید، حتما طعم خوش خوردنی های شیراز را بچشید یا جهت خودتان سوغاتی بخرید.
فالوده؛ خوشمزه ترین و معروف ترین خوردنی شیراز است.
* فالوده شیرازی: احتمالا آشنا شده است ترین خوردنی شیرازی فالوده هست. فالوده رشته ای خوشمزه با هل و گلاب که خنکایش شما را در یک بعدازظهر دلپذیر در شیراز حسابی سر حال می آورد. ساختن فالوده شیرازی، کار آسانی نیست و اگر تجربه درست کردنش را در منزل داشته باشید، می دانید که نزدیک کردن طعم فالوده خانگی به طعم نوع آماده آن کار مشکل است ولی اگر اصرار دارید آن را در منزل درست کنید، بدانید که نشاسته گل ماده مهم آن هست. اگر از ما می شنوید، بی خیال ساختن آن در منزل شوید و طعمش را در بیرون از منزل بچشید. اگر در شیراز هستید، حتما طعم آن را در فالوده یا بستنی فروشی های معتبر امتحان کنید تا طعم خوش این خوردنی شیرازی به خوبی در ذهن تان بماند.
راهنمای تهیه و خرید تنقلات شیرازی
فالوده شیرازی در زیاد مغازه های راسته میدان ارگ کریمخانی عرضه می شود. در این مجموعه، در سفره منزل وکیل هم می توانید طعم آن را بچشید. اگر هم در محدوده بازار هستید، یک فالوده فروشی قدیمی در دهانه سرای مشیر وجود دارد که چند نسل از شیرازی ها با آن خاطرات بسیاری دارند. اگر هم می خواهید طعم فالوده و بستنی سنتی را با هم بچشید سراغ فروشگاه «بابا بستنی» در میدان مطهری، بلوار شهید قدوسی غربی بروید. البته اگر در شیراز آشنایی دارید، می توانید در محدوده محل اقامت تان سراغ یک فالوده فروشی خوشمزه را بگیرید.
* مسقطی: یکی دیگر از شیرینی ها یا دسرهای شیرازی، مسقطی است که ماده مهم آن مثل فالوده نشاسته هست. استان فارس، محل مهم تولید مسقطی در کشور عزیزمان ایران است که نوع شیرازی، لاری و کازرونی آن معروف هست. حتی مسقطی شهر لار در فهرست میراث ناملموس ملی هم به ثبت رسیده هست. در تمام قنادی های شهر شیراز می توانید سراغ مسقطی را بگیرید ولی جهت خرید خوش طعم ترین مسقطی ها باید از دوستان شیرازی تان کمک بگیرید. قنادی کامران در خیابان قصرالدشت هم مسقطی های خوشمزه ای دارد. از این قنادی می توانید به عنوان سوغاتی، کلوچه شیرازی هم بخرید.
راهنمای تهیه و خرید تنقلات شیرازی
* بادام سوخته: اگر دنبال یک سوغاتی خوشمزه در شیراز می گردید که دوام اش هم طولانی باشد، پیشنهاد ما بادام سوخته هست. البته بادام سوخته فقط سوغاتی شیراز و استان فارس نیست، بلکه یکی از سوغاتی های استان کردستان هم هست. بادام سوخته یک خوراکی شیرین و راحت است که در آن بادام برشته در غشایی از شکر شکننده جا می گیرد. البته در خریدتان می توانید محدود نباشید و از شیرینی هایی که به جای بادام، پسته یا بادام هندی هم دارند تهیه کنید. قنادی رضا در خیابان باغشاه هم یک قنادی خوب جهت خرید سوغاتی های خوشمزه است.
* رنگینگ: یکی از شیرینی های معروف در شیراز، رنگینک هست. البته این شیرینی مختص شیراز نیست و در سراسر استان های فارس، خوزستان، بوشهر و هرمزگان که انواع خرما کاشته می شود و به فراوانی در دسترس هست، پخته می شود. وقت پخت این شیرینی زیاد در ماه رمضان است ولی در ماه های دیگر نوع بسته بندی اش را می توانید در قنادی ها سراغ بگیرید. اگر هم بخواهید می توانید آن را در منزل تهیه کنید، فقط باید دستور پخت آن را با ریزه کاری های یک آشپز شیرازی یاد بگیرید. یک خوراکی خوشمزه که پخت آن کم و بیش به پخت حلوا شباهت دارد.
* آبلیمو و عرقیجات: در اطراف شیراز، باغ مرکبات فراوان هست، بنابراین می توانید لیمو و نارنج های خوشمزه ای از شیراز بخرید. علاوه بر این می توانید آبلیمو یا آب نارنج های خوشمزه ای بخرید. البته شیراز محل مناسبی جهت خرید انواع عرقیجات هم هست. جهت تهیه آبلیمو و عرقیجات اصیل شیرازی به فروشگاه وطن پوش در ابتدای خیابان ساحلی غربی یا باغ ژاله در خیابان «استاد دیرین» مراجعه کنید.
منبع:ماهنامه همشهری سرزمین من
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: شیراز | خوشمزه | فالوده | خوشمزه | شیرینی | بادام هندی | فالوده شیرازی | شیراز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog